200 Liralık Banknotlar Neden Basıldı Şimdi Anlaşıldı!

Kimi ekonomistler mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını belirterek, 500’lük yeni banknot basımının artık kaçınılmaz olduğu görüşünde. Ekonomistler her ne kadar bu büyük küpürlerin günlük hayatta pek etkisi olmasa da para basımının yüksek enflasyonun kabul edildiğinin bir kanıtı olduğu görüşünde.

E9 Emisyon Grubu VII. tertip 200 TL banknotlar, bugünden itibaren tedavüle verildi. 200 liralık banknotların tedavüle verilip yeniden basılması gündeme gelmişken 500 liralık banknotların neden basılmadığı merak konusu oldu. Kimileri 500 liralık banknotların basılmasının kaçınılmaz olduğunu düşünse de kimileri de bunun sonuçlarının daha kötü olacağını savunuyor.

Ekonomist Ozan Gürses de bu konuya değinerek iktidarın neden 500 TL’lik banknotları tedavüle vermediğini değerlendirdi.

“SİYASİ POLEMİK KAYGISI YÜZÜNDEN BASILMIYOR “

Sosyal medyada paylaştığı grafik üzerinden konuya açıklık getiren Gürses, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ı etiketleyerek şunları yazdı:

“Merkez Bankası’nca neden yeni bir tertip 200’lük basılıyor? Çünkü belli ki mevcutlar yetmiyor; emisyon yedek deposu da boşalıyor. Peki o zaman neden 500’lük basılmıyor? Çünkü siyasi polemik konusu olacağını düşünüyor olmalılar. ‘Siyasi polemik olacak kaygısı’ ihtiyaçların ötelenmesini mi getirmeli? Hafiz Gaye Erkan… Bir not da Merkez Bankası’nın yaptığı hataya dair; normalde 6. tertip demeleri gerekirken 7. tertip ilanı yapmışlar. 6. Tertipte 200’lük var mıymış ki?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x