Bir Bu Kalmıştı: Çöken Binanın Betonundan Leğen Çıktı!

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde kentte 13 bina yıkıldı, 418 kişi hayatını kaybetti.

METAL YEMEK KABI BULUNDU

Depremin ardından kentte 3 binin üzerinde bina, orta ve ağır hasar aldı. Hasarlı binaların yıkım işlemleri temmuzda başladı. Geçen günlerde Çukurova ilçesi Yurt Mahallesi’nde yıkımına başlanan 12 katlı ağır hasarlı İnci Apartmanı’nın 10’uncu katındaki beton parçalarının arasında metal yemek kabı bulundu. İşçiler tarafından görüntülenip sosyal medyada paylaşılan kabın, kolondan çıktığı iddia edildi.

Tepkilere neden olan konuya ilişkin açıklama yapan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hasan Aksungur, sosyal medyada dolaşan fotoğrafı değerlendirdi. Metal kabın sanıldığının aksine kolon içerisinde değil, hatıl adı verilen beton bağlama unsurunda yer aldığını dile getiren Aksungur, daha önce böyle bir olayla karşılaşmadığını söyledi.

İŞÇİLER UNUTMUŞ OLABİLİR

Kabın, inşaat sürecinde şantiyede çalışırken yemek yiyen işçilerin fark etmeden kalıbın içinde unuttuğu bir parça olabileceğini söyleyen Aksungur, “Bu hatıl binada taşıyıcı eleman değil. Bunlar sadece pencerenin üzerine örülecek perde duvarı tutmak için yapılan, içerisinde 4 demir olan bir elemandır. Binanın taşıyıcı unsuruyla alakası yoktur. Böyle bir manzarayla daha önce karşılaşmadım. Şantiyede çalışan işçiler menemen yapmışlardır ya da birisi muziplik olsun diye bırakmıştır veya başka bir grup farkında olmadan pencerenin üzerine koymuştur. Denetimler daha sıkı yapılmalı. Planlama, projelendirme ve yapım sürecinde denetim çok önemlidir. Bu üçlü sacayağından birinin halkası kırılırsa bu yıkımlar kaçınılmaz olur.” yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x