DEM Parti’den hayatını kaybeden Selahattin Demirtaş’ıın babası Tahir Demirtaş için mesaj: 100 yıllık inkara karşı her daim mücadele etmiştir

DEM Parti, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın babası Tahir Demirtaş’ın yaşamını yitirmesine ilişkin olarak, “Tahir Demirtaş, haksızlık ve hukuksuzluklara karşı her daim direnmiş, her türlü bedeli ödemiştir. Cezaevlerinden işkencelere kadar hiçbir zulme boyun eğmemiştir. Ailesiyle birlikte 100 yıllık inkara karşı her daim mücadele etmiştir. Kürt sorununda çözümsüzlükten dolayı yaşanan acılarla bir ömür geçiren Tahir Demirtaş, ailesinden ve sevdiklerinden uzakta uzun yıllar direnmeye devam etmiş, yaşamı savunmaktan geri adım atmamıştır” açıklamasını yaptı. 

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın babası Tahir Demirtaş yaşamını yitirdi.

Tahir Demirtaş, 14 Mayıs seçimleri öncesi kalp krizi geçirmişti. Tedavisi devam eden Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan oğlu Selahattin Demirtaş, ameliyat sonrası Adalet Bakanlığı tarafından özel bir jetle Diyarbakır’a getirilmişti. Demirtaş, ziyaretin ardından yine özel bir jetle Edirne Cezaevi’ne nakledilmişti.

Demirtaş’ın cenazeye katılmayacağı belirtildi.

DEM Parti’den yapılan açıklamada, “Rehin tutulan Demirtaş cenazeye katılmıyor, yasını cezaevindeki hücresinde yaşamak istediğini ve bu konuda herhangi bir talepte bulunmayacağını iletmiştir” denildi. 

“Acıların ve zulmün son bulduğu bir ülkeyi hep birlikte inşa edeceğiz”

DEM Parti’den konuya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklama şu şekilde: 

“Cezaevinde rehin tutulan önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın babası Tahir Demirtaş’ın kaybını üzüntüyle öğrendik. Yoldaşımız Selahattin Demirtaş ve ailesine başsağlığı diliyor, halkımıza ise sabır dileklerimizi iletiyoruz.

Tahir Demirtaş, haksızlık ve hukuksuzluklara karşı her daim direnmiş, her türlü bedeli ödemiştir. Cezaevlerinden işkencelere kadar hiçbir zulme boyun eğmemiştir. Ailesiyle birlikte 100 yıllık inkara karşı her daim mücadele etmiştir. Kürt sorununda çözümsüzlükten dolayı yaşanan acılarla bir ömür geçiren Tahir Demirtaş, ailesinden ve sevdiklerinden uzakta uzun yıllar direnmeye devam etmiş, yaşamı savunmaktan geri adım atmamıştır. 

İl ve ilçe örgütlerimiz başta olmak üzere tüm demokratik kamuoyuna ve Türkiye halklarına Tahir Demirtaş’ı ve mücadele anısını sahiplenme çağrısı yapıyoruz. 

Kürt sorununda çözümsüzlük politikalarına ve aileleri evlatlarından ayıran hukuksuzluklara karşı barışı, demokrasiyi ve adaleti savunmaya devam edeceğiz. Acıların ve zulmün son bulduğu bir ülkeyi hep birlikte inşa edeceğiz.”

TIKLAYIN – Selahattin Demirtaş’ın babası Tahir Demirtaş hayatını kaybetti

TIKLAYIN – Siyasilerden hayatını kaybeden Selahattin Demirtaş’ıın babası Tahir Demirtaş için başsağlığı mesajları

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x