Erdoğan, Nahçıvan’da: ‘Ermenistan kendisine uzatılan eli tutmalı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in daveti üzerine Nahçıvan’a gitti. Erdoğan’ı Nahçıvan’da Aliyev karşıladı. Azerbaycan’ın Karabağ’da düzenlediği operasyonunun hemen ardından gerçekleşen ziyarette ana gündem başlığı Zengezur Koridoru olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aliyev arasında yapılacak görüşmelerde, Türkiye-Azerbaycan ikili ilişkilerinin ele alınması, Karabağ’daki son gelişmeler başta olmak üzere güncel bölgesel ve küresel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

Erdoğan ile Aliyev, Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı Temel Atma Töreni’ne katıldı. İmza töreninin ardından Erdoğan ve Aliyev ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

‘ERMENİSTAN’DAN SAMİMİ ADIMLAR BEKLİYORUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri dünyada eşi benzeri bulunmayan müstesna konumdadır. İlişkilerimizi her alanda güçlendirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlham kardeşim ile imzaladığımız Suşa beyannamesi ilişkilerimizi müttefiklik seviyesine yükselten bir dönüm noktasıdır. Nahçıvan bugün ekonomi, ulaştırma ve enerji hatları açısından büyük bir potansiyel barındırıyor. Bölgesel ulaştırma hatlarının tesisi ile birlikte bu potansiyeli hayata geçirme imkanına kavuşacağız.

Hazar geçişli uluslararası doğu batı koridorunun önemi, bölgemizde yaşanan savaşlar neticesinde çok daha iyi anlaşılmıştır. Biraz önce temelini attığımız Iğdır-Nahçıvan doğal gaz projesii Azerbaycan’la enerji ortaklığımızı geliştireceği gibi Avrupa arz güvenliğine katkı sağlayacaktır. Basın toplantımızın ardından modernizasyonunu gerçekleştirdiğimiz askeri bakım onarım fabrikasının açılışını yapacağız. Bu proje savunma sanayii iş birliğine ciddi katkılar sunacaktır.

Azerbaycan İkinci Karabağ savaşının ardından geçen 3 yıla yakın süre boyunca dile getirdiği meşru ve haklı endişelerine gerek karşılığı bulamadı. Neticede kendi egemen topraklarında anti terör operasyonu gerçekleştirmek durumunda kaldı. Operasyonun kısa süre içerisinde sivillerin haklarına azami hassasiyet gösterilerek başarı ile tamamlanması bizler için iftihar vesilesi olmuştur.

Bölgede kapsamlı bir normalleşme için yeni fırsat pencereleri açılmıştır. Bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını, samimi adımlar atmasını bekliyoruz. Her zaman vurguladığım gibi barışın kaybedeni olmaz.”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in konuşmasından öne çıkanlar ise şöyle:

“Ermenistan ordusu teslim oldu. Bizim şartlarımızı kabul etti. Karabağ bölgesine orada yaşayan Ermeni ahalisine insani yardımlar gönderilmeye başlandı. Gıda, erzak ve diğer insani yardımlar yapılıyor. Ermenistan ordusu Karabağ’da 24 saatte teslim oldu. Yevlah’tan sonra Hankendi’de ikinci görüşme yapıldı. Karabağ’dakilerin güvenliğini Azerbaycan temin ediyor.

Siz ve Türkiye halkı yanımızdaydınız. Azerbaycan halkı bu desteğinizi unutmayacak.”

ZENZEGUR KORİDORU NEDEN ÖNEMLİ?

Erdoğan ve Aliyev arasında bugün gerçekleştirilecek görüşmede Zengezur Koridoru’nun da gündeme gelmesi bekleniyor. Bu koridor, Nahçıvan’ı Azerbaycan’ın batısına bağlayacak olan ve Ermenistan topraklarından geçmesi beklenen yolu ifade ediyor. Daha geniş anlamda ise proje Azerbaycan’ı doğrudan Türkiye’ye bağlamayı amaçlıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x