TÜVTÜRK Resmen Açıkladı: Bu Araçların Tamamı Muaf Tutulacak

Sahip olunan otomobilin sınıfına göre, yılda bir ya da birkaç yılda bir kez otomobillerin muayeneden geçmesi gerekmekte.

Türkiye’de araç muayeneleri için yetkilendirilmiş kurum olan TÜVTÜRK, son yıllarda sürücülerden milyonlarca şikayet alması üzerine yeni uygulamalarını hayata geçirmeye devam ediyor. Özellikle büyükşehirlerde, birkaç noktada bulunması nedeniyle hem randevu bulmanın zor oluşu, hem de şehrin uzak noktalarında bulunan istasyonları nedeniyle araç sahipleri, muayene sürecinden büyük şikayetlerle ayrılmakta.

Geçtiğimiz yıllarda ‘gezici istasyon’ uygulamasını devreye sokarak muayene işlemlerindeki yoğunluğu büyük ölçüde düşürmeyi başaran TÜVTÜRK, yayınladığı bildiri ile randevusuz araçların hiçbir koşulda muayene için kabul edilmeyeceğini belirtmiş ve randevu işlemlerinin yalnızca internet kanalı ile yapılabileceğini açıklamıştı.

BU İŞLEM İÇİN SÜRÜCÜLER MUAF TUTULACAK

Ayrıca TÜVTÜRK, bir süredir yürürlükte olan uygulamadan haberdar olmayan sürücüler için yeni bir duyuru yayınladı.

Yapılan paylaşıma göre; araç sahiplerinin, TÜVTÜRK tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan egzoz gazı emisyon ölçümü testi yapabileceği ve bu belgeyi ibraz etmeleri halinde muayene işlemi sırasında ek bir testten muaf tutulacakları aktarıldı.

Bu uygulama, muayene işlemlerinin süresini kısaltabileceği gibi, araç muayenesi sırasında karşılaşılabilecek olası sorunların da önüne geçmiş olacak. TÜVTÜRK tarafından hayata geçirilen gezici istasyon döneminin beraberinde, araç sahiplerinin muayene sürecinde yaşadıkları sıkıntıların azalmasının hedeflendiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x